Kosmetika je nedílnou součástí všech žen i mužů po celém světě. Málokdo si bez kosmetiky dokáže představit život bez kosmetiky, aniž by si to třeba plně uvědomoval.

Moderním trendem mezi kosmetickými výrobky je v dnešní době bio kosmetika nebo chcete-li přírodní kosmetika. Tato kosmetika obsahuje co nejvíce přírodních látek a je oproštěna od většiny konzervačních látek. To přináší jak výhody, tak nevýhody.

Mezi přírodní kosmetiku (biokosmetiku) lze zařadit i kosmetiku z konopí, jež využívá léčebné účinky z výtažků z marihuany. Zejména pomáhá při léčbě kožních problémů. Podobné účinky má i kosmetika z Mrtvého moře, jež využívá blahodárné účinky tamních minerálů.

Kosmetika nemusí řešit jen zkrášlující procesy, ale často pomáhá i ve zdravotních sférách. Sem se dá zařadit kosmetika proti akné, která je určena především mladým a dospívajícím dívkám a chlapcům.

Kosmetiku dělíme na běžnou pro běžné použití například doma a profesionální pro práci v různých kosmetických a kadeřnických salonech a podobně.